PROJE HAKKINDA

Çapa

Çapa kapüsü içerisinde Hastane, Onkoloji Enstütüsü, Transplantasyon Merkezi, Anne Çocuk Hastanesi, Poliklinik, Diş Hekimliği, Tıp Fakültesi ve Oditoryum binaları bulunmaktadır.

Master Planında, Millet Caddesinden, Gureba Hastanesi Caddesinde inen, güçlü şekilde değişken bir zemin morfolojisi üzerindeki tarihi kent içerisinde, yaklaşık 11Ha’lık bir alan kullanmak suretiyle, Yerleşkenin konumlanması öngürülmüştür. Çapa kampüsü toplam bina alanı 492.162,45 m2’dir. Bu alanın 372.068,43 m2’si hastane, 120.094,02 m2’si ise eğitim alanıdır.

 

ÇAPA KAMPÜSÜ

Hastane Binaları Toplam Alanı: 372.068,43 m2

Eğitim Binaları Toplam Alanı: 120.094,02 m2

Toplam Bina Alanı: 492.162,45 m2

 

Güney/Kuzey yönü merkezi avlu üzerine görünüşlerin açılmasına öncelik verilmiştir. Bu aks boyunca, 8 tarihi bina ve kongre salonu içeren avlu bölümlere ayrılmaktadır; bu binalar, gerek işlev açısından ve gerekse estetik açıdan genel bir kompozisyon içerisinde temel bir rol oynamaktadırlar. Genel mimari kompozisyon, korunan ve restore edilen tarihi binaları ve mevcut kot farklarını kullanan konferans salonunu da içeren büyük bir merkezi avlunun muhafaza edilmesini dikkate almaktadır.

Bu merkezi avlu etrafında, yeni hastane için gerekli olan binalar ile Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri konumlandırılmıştır.

Ana ulaşım arteri olan Millet Caddesi üzerinde batı kenarda Ana-çocuk binası, hastanenin ve acil servisin ana girişi, Doğu’da ise bağımsız girişiyle Poliklinik binası ve fakülte girişleriyle Diş Hekimliği Fakültesi bulunmaktadır. Erişim, iki karşılıklı yolun tasarlanmasıyla girişler ve yaya ulaşımı için kolaylaştırılmıştır.

Bu cadde üzerinde tramvay ve otobüs durakları bulunmaktadır. Fakülteye erişim, Millet Caddesinden, dahili bir yolu geçen, havadan bir geçitle ve avluya kadar bir iç yol ile sağlanması öngörülmüştür. Asansör ve merdivenlerle üniversite meydanına ve Tıp ve Dişçilik Fakültelerine ve Konferans Salonuna ulaşılabilinecektir.

Bir hastaneyi modern olarak tanımlamakta bir ana prensip, doktor-mekan-hasta arasındaki doğru etkileşimin, sadece sağlık hizmetlerinin en iyi hale getirilmesi ile değil, bunun yanı sıra hastanın fiziki ve psikolojik açıdan konforunun elde edilmesine yönelik insani bir yaşam alanı yaratılmasıdır. Bu amaca uygun olarak, girişte, dışarıya nazaran filtre görevi gören bir giriş pusulası ve dış meydandan erişim için yürüyüşe teşvik eden hasta bırakma imkanı olan, çıkıntılı bir sundurma planlanmıştır. Kullanıcı, kendini geniş, hoş, güzel dekore edilmiş bekleme ve mola alanları serpiştirilmiş alan olan, ana caddede bulur, bar-kafeterya, danışma noktalarına karşılaşır ve kolaylıkla onu gideceği yere götüren asansörlere ve merdivenlere ulaşır. Onu iyi ağırlayan, aile ortamı gibi, her türlü ihtiyacını gidermeye hazır, ama özellikle de yenilik ve modernlik içerisinde olduğu duygusuna kapılacaktır.

DUYURULAR

İstanbul Üniversitesi, Çapa ve Cerrahpaşa Yerleşkeleri 2. Aşama Uygulama Projeleri İhalesi

Yeni Çapa ve Cerrahpaşa 2. Aşama Uygulama Projeleri Danışmanlık Hizmeti ihalesi

    İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ


İstanbul Üniversitesi
Merkez Kampüsü
34452 Beyazıt,Fatih/İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00

yapiisl@istanbul.edu.tr

İLETİŞİM FORMU

Web Tasarım ArtArda